Дим

Вартан Маркар’ян

З 25 жовтня по 20 листопада в галереї сучасного мистецтва Jump експонується виставка робіт полтавського художника Вартана Маркар’яна.

Проект Вартана направлений на осмислення співвідносин міста й людини. Взагалі, феноменмен міста починає активно цікавити мистецтво тільки з кінця 19 – початку 20 століття, коли на їх активний розвиток та беззаперечний вплив на людей вже не можна було не звертати уваги. В свою чергу, предметом уваги Вартана виступає не місто, як сукупність і зосередження різних об’єктів, будівель і топосів, а місто, як символічний простір, з котрим кожній людині доводиться вступати в контакт.

Місто – це складна система функцій, зв’язків, значень, структур, з котрими зіштовхується кожен, хто потрапляє у його орбіту. Художник не береться за їх відстеження та виявлення – всі ці феномени редукуються й виносяться за рамки, – тоді як основна творча інтенція спрямовується на пошук граничних станів даного діалогу (його екстремумів), коли стикаючись співрозмовники зриваються на крик та істерію або інфантильно замовкають, радісно приймають один одного в обійми або байдуже розходяться. Художнім виразом цих станів стали образи з одного боку – вокзалу, дороги та колії, а з іншого – заводу, труби й диму.

Виявивши й усвідомивши себе, як частину міського цілого, кожен розуміє, що це міське єдине – не пустий простір, в котрому розташовуються деякі речі, а живий топос зі своєю міфологією, зі своїм обличчям і мовою. Роботи Вартана нагадують, що діалог з таким складним й масштабним організмом – це розмова не на рівних. Місто залишає відбитки на приїжджаючих, переробляє своїх жителів, асимілює. Воно здатне на те, щоб поглинути людину, залишивши лише тінь, обрис і дим.

Що ж тоді? – Вокзал та тікати? Але чи є куди?

Перформативна відповідь художника є у його власній творчості. Тільки через естетичний  дискурс можна проникнути до сутності міста, котра так само була виявлена та сформульована у творі мистецтва. Вберегти себе й говорити з містом на рівних можна, але тільки мовою мистецтва.

©2015 Галерея сучасного мистецтва JUMP

Україна, м Полтава.,
вул. Монастирська 3

Дивитися на карті

+ 38 067 50 10 600