Захоплений у лісі

Влад Юрашко

З 27 дистопада по 25 грудня в галереї сучасного мистецтва Jump експонується виставка робіт художника Влада Юрашко.

 

Звернення Влада Юрашко до теми лісу не є новиною та незвичайним поворотом, але представляє розгортання та поглиблення вже поставлених питань. Його серія робіт, що об’єднується назвою «Не виходячи з лісу» ставить своєю ціллю пошук та зображення «архетипного образу слов’янської душі», котрий вимальовується як образ лісу.

 

Виявляючи ліс, як глибинну основу формування характерів, поведінки, мислення, художник тепер звертається до окремих його проявів. Побачивши масштабний ліс, він починає досліджувати різні його частини. Від дрімучих та темних хащів проходить до розрідженого, насиченого повітрям та світлом лісу. У новій серії «Захоплений у лісі» художник входить до лісу, як місця перебування та панування духів, якщо і не добрих, то цілком лояльних та толерантних, котрі не перестають страшити й лякати, але з якими можна впоратись, як от гоголівському герою повісті «Пропавша грамота».

 

З таким лісом у Влада асоціюються рідні міста довкола Полтави. Тут, прогулюючись з матір’ю та сестрою, він намагався камерою співвіднести й зобразити розрив масштабів здоровенного лісу й маленької фігурки людини. Щоб поєднати у кадрі обох, доводилось відходити все далі – ліс вимальовувався, а от фігура матері губилась. «Але з часом цей безпристрасний та беземоційний погляд зробив моїх рідних включеними в більшу картину». У ній мати постає образом батьківщини, а ліс, що зустрічає наставленим корінням та гіллям, почав асоціюватись з ситуацією, в яку ця батьківщина потрапляє. Розвиваючи це бачення, ліс у Влада охоплюється вогнем та димом.

 

«Живопис може здаватись дещо підігрітим та піджареним по кольору. Ну, а яким же йому ще бути, коли мільйони людей потрапили до ситуації, в котрій не були ще ніколи і дистанціюватись від цього не виходить».

 

Але віддаляючись та розглядаючи ліс зі сторони, художник наближається до його межі, і все ж намічає лінію розриву між лісом та степом, де і знаходиться Україна (художник сам перетворюється на гоголівського персонажа, готового вриватись у ліс рейдами й відвойовувати у нього своє). Ця лінія розділяє й об’єднує  світ темного, незвіданого лісу й відкритого степу. Кордон між містичним, стихійним, підсвідомим, з одного боку, й відкритого, ясного, розумного – з іншого виходить із робіт художника і продовжується і в сам галерейний простір.

 

Влад Юрашко народився у Полтаві у 1970 році. Навчався у Харківській державній академії дизайну та мистецтв (1996 — 2002), приймав участь у резиденціях «Культурна міська мережа» (м. Грац, Австрія), «Арт-Шаргород» (м. Шаргород, Україна), «Європейське арт-ком’юніті у Чорногорії» (м. Будва, Чорногорія).

Персональні виставки: «На експорт» (Київ, Карась галерея, 2006); «30 кроків до моря» (Москва, Галерея Гельмана, 2010); «Не виходячи з лісу» (Москва, галерея «Pop/off/Art», 2013 та Берлін, галерея «Kuckai+Kuckai», 2014); «Літературна скульптура» (Котор, Dukley Art Centr, 2016) та ін.

 

Групові проекти: спеціальний проект для 5 Московської бієнале сучасного мистецтва (Третьяковська галерея); «В присутності художника», реперформер у ретроспективі Марини Абрамович (Москва, Музей сучасного мистецтва «Гараж») та ін.

 

 

Куратор: Антон Усанов

©2015 Галерея сучасного мистецтва JUMP

Україна, м Полтава.,
вул. Монастирська 3

Дивитися на карті

+ 38 067 50 10 600