Проект «Чорний архів» – це роздуми про кераміку як певний архів ґрунту, місця, де вона виготовляється. Всупереч сприйняттю кераміки як традиційного ремесла, зорієнтованого здебільшого тільки на власне відтворення через масове кітчеве виробництво, проект говорить про ті місця, де ще немає ніякого виробу, а є лише поклади глини, прим’яті трави і сліди попелу.
За своїм походженням глина – це результат життєдіяльності живих істот, їх осілості в певних пластах земної кори та їх подальшого хімічного перетворення з органіки в неорганіку. Глина утворюється на місцях поховань і це своє коріння кераміка глибоко приховує за маскою продукту веселого народного продукту, проте вона неминуче несе в собі трансформовану інформацію про свої підземні витоки по той бік смерті.
Звертаючись до таких витоків ремесла, проект «Чорний архів» досліджує ті далекі області спадщини, пам’яті, про які важко навіть сказати спадщиною / пам’яттю про що вони є. Це лише місце, шматок глини, попіл без чіткості і значення, які говорять лише про наявність місця пам’яті, не уточнюючи пам’яті про що. Вони не є руїною чогось визначеного, а руїною самих себе, руїною руїни, пам’яттю, що відсилає лише до самої себе.
Що це за попіл лежить? Якої речі чи істоти? Розгадати це вже неможливо, але потрапляючи до виробничого процесу кераміста, який виготовляє з нього глазур, попіл різного походження по-різному поводиться і дає різний результат. Відмінності проявляються через відтінки і текстури, які захоплюють собою куби, сервіз і уламки посуду.
Проте визначити, дати назву цій відмінності уже неможливо. Те, що стоїть за нею, назавжди зникло в тіньовій історії культури, єдине, що може кераміка – вказати на наявність тіней.
Куратор: Антон Усанов

©2015 Галерея сучасного мистецтва JUMP

Україна, м Полтава.,
вул. Монастирська 3

Дивитися на карті

+ 38 067 50 10 600